TEMİZLİK YAPARKEN TESADÜFEN ANTİKA KURAN-I KERİM BULDU

TEMİZLİK YAPARKEN TESADÜFEN ANTİKA KURAN-I KERİM BULDU

Manisa'da dedelerinden yadigar kalan bir bağ evinde temizlik yaparken tesadüfen antika bir Kuran-ı Kerim bulan ev hanımı Serap Işık, yaklaşık 150 yıllık olduğu tahmin edilen kutsal kitaba gözü gibi bakıyor.

04 Temmuz 2017 - 14:05 - Güncelleme: 04 Temmuz 2017 - 14:37

Özel Haber: Mustafa Atadil

Manisa'nın Yunusemre ilçesinde dedelerinden kalma bir bağ evinde temizlik ve tadilat işleri yaparken tesadüfen antika bir Kuran-ı Kerim bulan 38 yaşındaki ev hanımı Serap Işık, bulduğu Kuran'ın hem tarihi hem de manevi değerinin çok yüksek olduğunu belirtti. 

ÇATI ARASINDA TOZLANMIŞ HALDE BULDU

Atalarından kalma bağ evinde temizlik yaparken çatı arasında bulduğu Kuran-ı Kerim'in yaklaşık 150 yıllık bir geçmişi olduğunu ifade eden ev hanımı Işık şöyle konuştu; "Geçtiğimiz günlerde Yunusemre ilçesinin kırsal kesiminde bulunan, dedelerimizden kalma bağ evimizde genel bir temizlik yapmak istedim. Temizlik ve badana gibi işlerimi yaparken tesadüfen çatı arasında tozlanmış halde duran bir kitap dikkatimi çekti. Elimin zor uzandığı ve karanlık olan çatı bölümünden kitabı çıkardığımda bunun çok eski bir Kuran-ı Kerim olduğunu anladım. Kutsal kitabı hemen zarar görmemesi için hassas ve titiz bir şekilde tozdan arındırarak  sayfaları karıştırdım. İçerisinde sizlerinde gördüğü gibi hem el yazısı ile yazılmış hem de matbaa olarak yazılmış yazılar mevcut."

150 YILLIK OLDUĞU TAHMİN EDİLİYOR

Bulduğu Kuran-ı Kerim'in yaklaşık olarak 150 yıllık olduğunu belirten Işık, sözlerine şöyle devam etti; "Dedelerimizden kalma bağ evimizin tarihçesi ortalama 80 yıllık olduğunu biliyorum. Fakat bu Kuran, daha da eskilere dayanıyor. Yaptığım araştırma ve incelemelerden sonra bulduğum Kuran-ı Kerim'in ortalama 150 yıl önceki matbaa imkanlarıyla basılıp ciltlendiğini öğrendim. Bu bana atalarımdan kalma büyük manevi bir değer. Bu kutsal kitabı çocuklarımdan torunlarıma kadar nesiller boyu saklayacağım." 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x