MANİSALI TIR ŞOFÖRÜ ADALETTEN EHLİYETİNİ GERİ İSTİYOR

MANİSALI TIR ŞOFÖRÜ ADALETTEN EHLİYETİNİ GERİ İSTİYOR

Manisa’da 8 yıl önce karıştığı ölümlü trafik kazası nedeniyle mahkeme tarafından ağır para cezasına çarptırılan bir tır şoförü, 8 yıl boyunca el konulmayan sürücü belgesinin, davanın sonuçlanmasına ramak kala elinden alınmasının mağduriyetini yaşıyor.

05 Haziran 2017 - 14:40 - Güncelleme: 05 Haziran 2017 - 15:17

ÖZEL HABER:Mustafa ATADİL

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde yaşayan 42 yaşındaki tır şoförü Erdal Patır, 2009 yılında şoför olarak çalıştığı tır ile Manisa-İstanbul Karayolu’nda ölümlü kazaya karışarak kanunda 8/3 kusurlu bulunmuş.

30 BİN 400 TL PARA CEZASI

Sürücüsü olduğu tıra arkadan başka bir araç tarafından çarpılan ve bir kişinin ölmesiyle sonuçlanan kazanın akabinde tır şoförü Patır, gözaltına alındıktan sonra 60 gün hapis yatarak ilk mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış. O dönemde evli ve 1 çocuk babası olan Patır’ın Manisa 2. Ağır ceza Mahkemesi tarafından yargılanmasına 2010 yılında başlanmış ve bu süreç içerisinde sürücü belgesine el konulmamış. Mahkeme tarafından 2016 yılının Ocak ayında 30 bin 400 TL para cezası onanan Patır, yine mahkeme tarafından tanınan 24 aylık vade imkanı ile hakkında verilen para cezasının tamamını ödemiş.

DAVA TAM BİTTİ DERKEN İKİNCİ BİR ŞOK

Para cezasının tamamını ödeyen ve devlete olan borcunu kapatmanın huzurunu yaşayan Patır, dava dosyasının kapanmasını beklerken bu kez de sürücü belgesinin 2 yıl boyunca elinden alınacağını öğrenmiş. Kazanın olduğu tarihten günümüze kadar sürücü belgesinin elinden alınmamasına, dava dosyasının neredeyse kapanma aşamasına geldiğinde sürücü belgesinin istenmesine anlam veremediğini belirten tır şoförü Patır; “Sürücü belgem olmadan bana kimse iş vermez, bu kadar borcu nasıl ödeyeceğim, böbreğimi mi satılığa çıkarayım” diyerek sözlerine şöyle devam etti; “2009 yılında yaşamış olduğum talihsiz, elim bir kaza nedeniyle psikolojim, sosyal ve aile yaşantım bitti. Yapılan incelemeler neticesinde 8/3 kusurlu bulunmama ve trafikte bana arkamdan başka bir araç tarafından çarpılmasına rağmen kasten adam öldürmüş gibi yargılandım.”

“BU ZAMAN ZARFI İÇERİSİNDE NE EHLİYETİMİ İSTEYEN NE DE SORAN OLDU”

Kazanın gerçekleştiği tarihten günümüze kadar ehliyetinin kapanmamasına şaşırdığını belirten Patır; “Bana arkadan çarpan araç sürücüsünün yanında bulunan eşi kaza anında rahmetli olması neticesinde 2 ay hapis yattıktan sonra mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldım. Bu zaman zarfı içerisinde ne ehliyetimi isteyen ne de soran oldu. Geçtiğimiz yılın Ocak ayında Manisa 2. Ağır ceza Mahkemesi tarafından hakkımda 30 bin 400 TL para cezası kararı verildi. Ben bu parayı dişimden, tırnağımdan arttırarak, gecemi gündüzüme katarak, eşimden dostumdan borç alarak ve bankalardan kredi çekerek ödedim, her yere borçlandım.” dedi.

“PSİKOLOJİK BUNALIMA GİREREK RUH SAĞLIĞIMI VE EŞİMİ KAYBETTİM”

Ailevi, sosyal ve ruhsal olarak yaşadıklarından olumsuz derecede etkilendiğini belirten tır şoförü Patır, ayrıca; “Bu zaman zarfı içerisinde yaşanan olaylardan ötürü psikolojik bunalıma girerek ruh sağlığımı ve eşimi kaybettim. Eşim beni terk etti boşandık. Ben borcumu ödedikten sonra davanın düşeceğini ve beraat edeceğimi düşünürken yeni bir kötü haberle sarsıldım. Kamu davası olarak hakkımda verilen kararlar ve kanunlar gereği sürücü belgeme 2 yıllığına el koyacaklarını söylediler. Şeriatın kestiği parmak acımaz, kanamaz eyvallah ama şimdi ben yüce Türk adaletine ve yetkililere soruyorum!

"BÖBREĞİMİ Mİ SATILIĞA ÇIKARAYIM?"

Sürücü belgem olmadan bana kimse iş vermez, bu kadar borcu ehliyetim olmadan nasıl çalışıp ödeyeceğim, böbreğimi mi satılığa çıkarayım? Kaza tarihinden bu güne kadar geçen 8 yıllık zaman dilimi içerisinde, ekmeğimi kazandığım sürücü belgeme el konulmayarak 8 yıl sonra tam dava düşecek derken el konulması mantık dışı değimlidir? Ben devletime, vatanıma ve milletime vatandaşlık borcumu hem maddi hem de manevi sonuna kadar ödemiş, vicdanı rahat biri olarak sadece ehliyetimin kapatılmamasını istiyorum. Bunu yetkililerden ve yüce Türk adaletinden rica ediyorum.” dedi.


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x