Bağlarda Kalıntıya Dikkat
Şükriye Burak

Şükriye Burak

Şükriye Burak

Bağlarda Kalıntıya Dikkat

21 Nisan 2016 - 14:47 - Güncelleme: 21 Nisan 2016 - 15:04

Bağlarda Kalıntıya Dikkat

Bağcılarımızın Sezonu başladı hayırlısıyla… Hormon uygulamalarına büyük bir hızla başladı çiçftçimiz.Hormon uygulaması rastgele yapılmamalıdır .Doğru zamanda , doğru doz ve doğru bitki besin elementlerinin birlikte kullanılması gerekir.

Salkım uzatma için tam uygulama zamanı salkımların 7-10 cm büyüklüğe
ulaştığı ve özelliklede  üst çiltimlerin salkım ekseninden ayrıldığı zamandır.

Hormon uygulamasına azot ve çinkolu gübrelerin eklenmesi ile hem çitlimde hem de salkımda uzamayı eşit oranda sağlamış oluruz.Aşırı ve yüksek dozda hormon uygulaması yapılması halinde salkımda analı kızlı durumu(aynı salkımdaki tanelerin irili ufaklı olması) ve zinnep çöpünde kalılaşmalar ortaya çıkar.Buda sezon sonunda tanelenmelere sebep olabilir .

GELELİM İLAÇLAMAYA ,

Sofralık üzüm için sorunlu bir yıl olacağa benziyor ilaçlama açısından.Aktif maddenin en aza indirilmesi isteniyor.Buda çiftçilerimiz arasında karmaşaya ve her kafadan bir ses çıkmasına sebep oldu. Üzüm yetiştiriciliğinde İyi Tarım, Organik Tarım gibi uygulamalara katılanlar birkaç adım önde olacak elbette.

BU UYGULAMALARA DAHİL DEĞİL İSEK;

Kaliteli ve aktif madde miktarını azaltarak  yetiştirme tekniklerini uygulama yolunu seçelim her ihtimale karşı ki sezon sonunda sıkıntı yaşamayalım.

İlaçlamalarımızı yaparken etkili madde ,bekleme süresi ve MRL değerlerine dikkat ederek yapar isek sıkıntısız bir sezon geçirmiş oluruz.Aşağıda bazı ilaçlar ve MRL değerlerini yazmaya çalıştım.
Faydalı olması temennisi ile…

Zir.Müh.Şükriye BURAK 

  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar