Bahar Alerjisi
Dr. Timur Yıldırım

Dr. Timur Yıldırım

Bahar Alerjisi

23 Nisan 2016 - 17:54

Merhaba dostlar,

Dört mevsimin doya doya yaşandığı güzel ülkemizin  belki de en sevilen mevsimindeyiz. Bahar'da..

Her yer yemyeşil, doğa uyanıyor, bütün tabiat coskuyla baharın gelişini kutluyor. Içimizi tarif edemediğimiz bir yaşam sevinci kaplayıveriyor. Kış aylarının soğuk ve kasvetli günlerinin bitişi, adeta bayram gibi kutlanıyor doğada. Ancak içimizden bir kısmı bu güzel günlerin tadını çıkartamıyor. Alerji'den bahsediyorum...

 Tabiatın biribirinden güzel renklerini bize hediye eden bitki örtüsü, baharla beraber uyanırken polenleri her yana saçıyor. Buda hassasiyeti olan kişilerde adeta kâbusa yol açıyor.

Burunda kaşıntı, gözlerde yaşarma, hapşırma, nefes darlığı, döküntüler, üst damakta kaşıntı hissi en çok görülen semptomlardır.

 Aslında alerjiyi oluşturan, sizin o madde grubuna normal bir şahıstan daha fazla reaksiyon gösteriyor olmanızdır. Vücut bu tür maddelere kontrolsüz cevap verirken yukarıda bahsettiğimiz bulgular bizleri rahatsız etmeye başlıyor.

 Alerjinin tek sebebi yukarıda bahsettiğimiz polenler değildir. Herhangi bir madde bu tür alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Örneğin; kullandığımız bir ilaç, deterjan, boyalar, parfümler vb. gibi.

Bu tür madelerin oluşturacağı alerjik reaksiyonlar, hafif bir kaşıntıdan, bir döküntüden, solunum yollarının tıkanmasıyla ölüme kadar varabilir.

Tüm bunların dışında  bahar döneminde görülen ve toplum içerisinde 'saman nezlesi' yada 'alerjik rinit' diye bilinen durum en çok bilinenleridir. Kontrol altına alınmamış alerjik rinitin, ileri dönemlerde astıma neden olabileceği bilinmelidir.

 Akupunktur, diğer tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi vücudun dengesini sağlayarak, oluşan kontrolsüz alerjik reaksiyonunu normal seviyelere indirerek etkili ama yan etkisiz bir tedavi sunar.

Alerjinin akupunkturla tedavisi esnasında ilaçlarda görülen en sık yan etki olan uyku hali, sersemlik, dikkat dağınıklığı görülmez.

Sağlıklı daha güzel günlerde buluşmak ümidiyle...

 

 DR.TİMUR YILDIRIM

info@akuterapi.com

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Sabri Pişirgen
    2 yıl önce
    Timur hocam bir tanedir. Ailemizin doktoru değil tam anlamıyla harika bir arkadaştır. 7 ay gibi kısa süre de 32 kg verdim, bunun 27 kg yağ. Ayrıca akupunkturun tüp bebek tedavimizde önemli bir yeri var. Alerjik nezlem, kilo ve bebek tadavimizden önemli sonuçlar aldık.

Son Yazılar