Ülkücü Üniversite Öğrencisinden Selçuk Özdağ’a teşekkür

Ülkücü Üniversite Öğrencisinden Selçuk Özdağ'a teşekkür

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinde öğrenimine devam ederken Kazak istihbaratı tarafından ‘Karabağ'a özgürlük' programına katıldığı, Kazakistan'ın bağımsızlığından önce eskiden kalma bir maddeye takılarak ve sosyal medya üzerinden bazı paylaşımlarda bulunduğu için tutuklanan ardından da AK Parti 24. 25. 26. Dönem Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ'ın girişimleri, Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın devreye girmesiyle serbest bırakılan Türk mi

08 Kasım 2018 - 17:45 - Güncelleme: 08 Kasım 2018 - 17:54

2017 yılında Kazakistan'da gözaltına alınmasının ardından  AK Parti 24. 25. 26. Dönem Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ'ın girişimleri, Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın devreye girmesiyle serbest bırakılan Türk milliyetçisi olan Üniversite öğrencisi Nebi Kutay Şen Babası Nedim Şen ile birlikte Manisa'da yeni Hac'dan dönen Özdağ'ı ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini iletti.

ŞEN; AHDE VEFASIZLIK İMANSIZLIKTIR

Öğremine Kazakistan'da Hoca ahmet Yesevi Uluslararası Türk Kazak Üniversitesi'nde devam ettiğini ve sınava girmek üzere Üniversitenin kampüsüne gittiği esnada gözaltına alındığını kaydeden Nebi Kutay Şen, “İlk başlangıçta 10 dakika konuşma olarak çağırdılar ama tutukluluk sürecim 82 gün sürdü. İçerdeyken dışarda nelerin yaşandığını benim tutukluluk sürecinden kurtulmam için ne gibi girişimlerde bulunulmuş bilgim yoktu çünkü kimseykle görüştürmüyorlardı. Daha sonra öğrendim ki Sayın Milletvekilimiz Selçuk Özdağ benim kurtulmam için çok önemli girişimlerde bulunmuş. Devreye Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Dışişleri Bakanlığının girmesiyle serbest kalışım sağlanmıştı. Sayın Milletvekilimizin Hac'dan döndüğü haberini alınca kendisine hem o olaydan dolayı teşekkür etmek hem de Hac ibadetinden dolayı hayırlı olsun temennisinde bulunmak üzere bir araya geldik. Ahde vefasızlık imansızlıktır. Sayın Milletvekilimizin her zaman yanında durduğumuzu belirtiyor kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

ÖZDAĞ; “ÖĞRENCİMİZ İÇİN TÜM GİRİŞİMLERİ YAPMIŞTIK”

Manisa'da bir dizi programlarına devam ederken Nebi Kutay Şen'in babası Nedim Şen'in ve arkadaşlarının kendisine ulaştığını kaydeden AK Parti 24. 25. 26. Dönem Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, ''acılı baba üniversite öğrencisi oğlunun Kazakistan'da okuduğunu ve kendisinden 15 gündür haber alamadıklarını kaydederek bu konuda bizden yardımcı olmamızı talep etmişti. Ben de Manisa'dan Ankara'ya döner dönmez Dışişleri Bakanlığı yetkililerimizle ve Kazakistan Türk Büyükelçiliğimizle ve de Kazakistan Başkonsolosumuzla görüşmüştüm. Kazakistan Büyükelçiliğimiz olaydan haberdar olduklarını belirterek şahsın Kazakistan'da cezaevinde olduğunu ve Büyükelçilik olarak kendisine avukat tuttuklarını ifade etmişti. Nebi Kutay Şen'in kaybolmadığını bazı paylaşımları nedeniyle gözaltına alındığını daha sonra da tutuklu olarak tutulduğunu kaydetmişlerdi. Ardından da Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin yetkilileri bizimle görüşmüş, görüştükten sonra da bir avukat tutarak onlar da devreye girmişlerdi. Türk Milliyetçisi Üniversite Öğrencisi Nebi Kutay Şen tutuklandıktan sonra bir yandan Başkonsolosluğumuz, Kazakistan Türk Büyükelçiliğimiz, bir yandan Dışişleri Bakanlığımız, bir diğer yandan da bizler devreye girdik. Konuyla ilgili olarak bir an önce duruşmanın yapılması ve geçmiş komünist rejimden kalan madde nedeniyle tutuklu olduğu gerekçesiyle serbest bırakılması istenmişti'' dedi.

SAYIN CUMHURBAŞKANI'MIZIN KATKISI BÜYÜK OLDU

Tüm girişimlere rağmen genç öğrencinin tutukluluk durumunun o süreç içerisinde devam ettiğini, ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a konunun iletildiğini belirten Özdağ, ''Sayın Cumhurbaşkanımız büyük bir hassasiyet göstererek bu konuyla yakinen ve bizatihi ilgilendi. Hatta telefonla Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile görüşerek mahkemenin bir an önce gerçekleşmesi talebinde bulundu. Bizim hukuk, adalet aradığımız ve Üniversiteli genç Nebi Kutay Şen'in paylaşımlarının bugünkü şartlarda suç teşkil etmediğini, Kazakistan ile Türkiye'nin dost ve kardeş ülke olduklarını, Her iki ülkeyi birbirine bağlayan ortak yanlarının olduğunu ifade ederek büyük çabaları oldu. Bu çabalar sonuç vererek 14 Ağustos 2017 itibariyle Nebi Kutay Şen mahkemeye çıkartılarak şartlı tahliye kararı verilerek serbest bırakıldı. Öncelikle konunun kendisine ulaştığı andan itibaren büyük bir çaba ve hassasiyet gösteren ve ''Bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşının haksızlığa uğramasına tahammülümüz yoktur'' diyerek çok büyük katkı sunan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, Dışişleri Bakanlığımıza, Kazakistan Türkiye Büyükelçiliğimize, Kazakistan'da ki Başkonsolosumuza çok teşekkür ediyorum. Mahkemenin bir an önce gerçekleşmesi ve hassasiyetinden dolayı da Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'a ayrıca teşekkür ediyoruz. Kazakistan'da hukuktan yana karar alan, adaletin bir an önce tecelli etmesini sağlayan Hakimlerin varolduğunu gösterek Kazakistan'da ki mahkemenin Hakimlerine de ayrıca teşekkür ediyoruz''dedi..

Nebi Kutay Şen'in tahliye edildiğini ama o dönemde Kazakistan'dan yurtdışına çıkış yasağı konduğunu belirten Özdağ, “ Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev yine devreye girerek Kutay'ın Kazakistan'da okuması gerektiğini yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması gerektiğini belirterek kendisine kefil oldu. Biz de Kutay'a “Kazakistan'da kal ve öğrenimine devam et” dedik. Sağolsunlar Hac'dan geldikten sonra şahsıma hayırlı olsun dileğinde bulunmak istemişler. Kendisine bir kez daha geçmiş olsun diyor teşekkür ediyorum. Zaman içerisinde Türk Dünyası ülkelerinden Kazakistan, Özbekistan Azerbaycan ve benzeri ülkelerle ufak tefek sorunlar çıksa dahi bunu diplomasiyle çözeceğiz. Birlikte işbirliğine ve faaliyetlere devam edeceğiz. Birbirimizi daha iyi tanımak ve anlamak mecburiyetindeyiz. Uzun yıllar 1917'den 1991'e kadar bu ülkelerle Türkiye uzak kalmıştı, bağımız kopmuştu. Bu zamanı telafi etme hususunda üstün gayret gösteriyoruz. Bundan sonra okul hayatına Türkiye'de devam edecek ve biz de bu konuda üzerimize düşen ne varsa onu yerine getireceğiz” diye konuştu.

ÜLKÜCÜ ÖĞRENCİDEN BOZKURT SELAMI

Üniversite Öğrencisi Babası Nedim Şen'in de teşekkür etmesinin ardından günün anısına AK Parti 24. 25. 26. Dönem Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ ile Nebi Kutay Şen birlikte hatıra fotoğrafı çekildiler. Şen'in fotoğraf çekilirken bozkurt işareti olması dikkatlerden kaçmadı.

 

2018/11/2018-11-08-17-54-26.jpg
2018/11/2018-11-08-17-54-28.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Devraldığı belediyenin borçlarını afişle açıkladı
Devraldığı belediyenin borçlarını afişle açıkladı
Akhisarlı çiftçiye her yıl 2.5 milyon lira
Akhisarlı çiftçiye her yıl 2.5 milyon lira