Selendi tarımı Büyükşehir’le canlanıyor

Selendi tarımı Büyükşehir'le canlanıyor

Manisa'nın Selendi ilçesine bağlı kırsal mahallelerden Tavak Mahallesi'nin en önemli geçim kaynaklarından biri olan turşuluk salatalık üretimi bölgenin ekonomik açıdan canlanmasına...

25 Ağustos 2016 - 10:47 - Güncelleme: 25 Ağustos 2016 - 18:06

Manisa'nın Selendi ilçesine bağlı kırsal mahallelerden Tavak Mahallesi'nin en önemli geçim kaynaklarından biri olan turşuluk salatalık üretimi bölgenin ekonomik açıdan canlanmasına büyük katkı sağlıyor.
Tarım ve hayvancılığı geliştirmeye yönelik çalışmalarını aralıksız sürdüren Manisa Büyükşehir Belediyesi, Selendi ilçesi Tavak Mahallesi'nin en önemli geçim kaynağı haline gelen turşuluk salatalık üretimine bölgede yaptığı ve yapımına devam ettiği göletler ile katkı sağlıyor. Tavak Mahallesi Muhtarı Hüseyin Gökmen, Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin mahallelerinde yaptığı ve yapımına devam ettiği göletler sayesinde 3 bin 500 dekar alanın sulanacağını belirtti. Gökmen, turşuluk salatalık üretiminin bütün bölgenin geçim kaynağı haline geldiğini ve daha önceden göç eden vatandaşların köylerine geri dönmeye başladıklarını belirtti.
Sulu tarım mahallede can bulacak
Göletlerin mahalledeki sulu tarıma büyük canlılık getireceğini belirten Tavak Mahallesi Muhtarı Hüseyin Gökmen, 3 ay gibi kısa bir sürede mahalle halkının dekar başına 6 bin lira gibi gelir bırakan ürünün yanı sıra marul, biber, karnabahar, fasulye, brokoli ve pancar üretiminde de canlılık yaşanacağını belirtti.
"Mahalleli geri dönüyor"
Tavak Mahallesi Muhtarı Hüseyin Gökmen, "Yeni gelir kapısı olan turşuluk salatalık sayesinde mahalle halkının ekonomisi canlandı. Mahallemizden göç eden hemşerilerimiz bu ürün sayesinde geri dönmeye başladı. İnşallah üretimde önümüzdeki yıllarda artış olacak. Devlet desteğimiz yok, bu ürüne de destek verilmeli" diye konuştu.
Büyükşehir mahallede tarımı canlandırdı
Mahalle halkının bu zamana kadar taşıma su ile ürün kaldırdığını belirten Tavak Mahallesi Muhtarı Hüseyin Gökmen, "Manisa Büyükşehir Belediyesi mahallemize 4 kilometre uzaklıkta bir gölet yaptı. Şimdi mahalle merkezinde de yapım çalışmaları devam ediyor. Bunlar tamamlandıktan sonra üretim artacak, ekonomimiz daha da canlanacak. Bu gölet çalışmalarına katkı sağlayan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile Selendi Belediye Başkanı Nurullah Savaş'a teşekkür ediyorum. Başkanlarımız sayesinde tarım canlandı. Hizmet böyle olur" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bahçede alkol alan komşusunu bıçakladı, firar etti
Bahçede alkol alan komşusunu bıçakladı, firar etti
Elektrik direğinden uçurtmayı almak isterken akıma kapılıp düşerek öldü
Elektrik direğinden uçurtmayı almak isterken akıma kapılıp...