Öğrencilerin menüsü yağlı buğday çorbası ve üzüm hoşafı

Öğrencilerin menüsü yağlı buğday çorbası ve üzüm hoşafı

Şehzadeler Gediz Anadolu Lisesinin 4 yıldır gelenek haline getirdiği yağlı buğday çorbası, üzüm hoşafı ve ekmekten oluşan Çanakkale menüsü bu sene bakanlık tarafından tüm yurt genelindeki pansiyonlu okulların menüsüne eklendi.

19 Mart 2018 - 14:15 - Güncelleme: 19 Mart 2018 - 14:51

Çanakkale Savaşlarında Mehmetçiğin hangi şartlar altında vatan savunmasını gerçekleştirdiğini yeni nesillere anlatmak için bu sene tüm yurt genelindeki pansiyonlu okulların yemek menüsü yağlı buğday çorbası, üzüm hoşafı ve ekmekten oluştu. Çanakkale menüsünü 4 yıldır geleneksel olarak uygulayan Manisa'nın Şehzadeler ilçesindeki Gediz Anadolu Lisesindeki öğrenciler ve öğretmenler, bu yıl da geleneği bozmayarak yağlı buğday çorbası, üzüm hoşafı ve ekmekten oluşan öğle yemeğini hep birlikte yedi.
Şehzadeler Gediz Anadolu Lisesi olarak 18 Mart Çanakkale şehitlerini anma törenlerine bugün de devam ettiklerini dile getiren okul müdürü Bülent Tonoz, "Üç gün evvel lokmamızı döktürdük. Cuma günü şehitliği ziyaret ettik. Bugün de tüm öğrencilerimizle birlikte gelenek haline getirdiğimiz, 4 yıldır yaptığımız Çanakkale menüsüyle öğrencilerimizle birlikte olacağız. Onları anacağız. Gelenekselleştirdiğimiz Çanakkale menüsünü uzun süredir yapıyoruz. Bu yıl bütün pansiyonlu okullarda bakanlığımız günün anlamına uygun olarak bugünün yağlı buğday çorbası, üzüm hoşafı ve ekmekten oluşmasını istedi. Bu da bizi mutlu etti. Onları anmak, onlarla birlikte olmak, onları hissetmek bütün öğrencilerimin ve benim görevim ve bu böyle gidecek" dedi.
Okul öğrencilerinden Fadime Beyza Gençay, "Yıllar önce Çanakkale'de bu menüyle savaşı kazandılar ve biz de bugün öğrencilik hayatımızı devam ettirmeye çalışıyoruz. Bir günlük de olsa onları hatırlamak adına bence güzel bir etkinlik. Yaptığı bu etkinlikten dolayı okulumla gurur duyuyorum" şeklinde konuşarak duygularını dile getirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x