KIRALOĞLU: GÖRME ENGELLİLERİN EN BÜYÜK ENGELİ MANTIĞI KIT...

KIRALOĞLU: GÖRME ENGELLİLERİN EN BÜYÜK ENGELİ MANTIĞI KIT MÜHENDİSLER

Demokrat Parti Şehzadeler Belediye Başkan Adayı uğur Kıraloğlu görme engelliler için Manisa’nın farklı sokaklarına yapılan Kılavuz (rehber)yolların, mühendislik hataları ile dolu olduğunu ifade etti.

15 Mart 2019 - 11:51 - Güncelleme: 15 Mart 2019 - 11:53

Konua ilişkin görüşünü ve tepkisini dile getiren Uğur Kıraloğluı; “Görme engellilerin  kılavuz yollarının en büyük engeli, doğru iş yapanları tenzih ederek söylüyorum; mantığı engelli mühendislerin korkunç hataları. Bu mantığı kıt mühendisler, görme engellilerin en büyük engeli. Bu mühendislik hatasının bahanesi olamaz” dedi.

---------------

Görme engellilerin yollarda korkmadan ve rahat yürüyebilmesi amacıyla ayak tabanlarıyla algılayabilecekleri ‘Kılavuz Yollar’ Manisa’da birçok sokakta yapıldı. Kabartma taşlarla yapılan kılavuz (rehber) yollar kaldırımlarda kanal şeklinde hissedilebilir yüzey oluşturuyor. Yüzey düz çizgilerle ilerliyor. Merdivene ya da ağaç gibi herhangi bir cisme yaklaştığınızda ise hissettiğiniz düz çizgilerin yerini, noktalar alıyor. Kılavuz yolların amacı aslında; görme engelli insanların korkmadan, herkes gibi yürümelerini sağlamak. Ancak Manisa’da yapılan kılavuz yolların bazıları, amacına tezat mühendislik hataları ile dolu.

“BAZEN ÖYLE MANTIKSIZ İŞLER GÖRÜYORUM Kİ SUSAMIYORUM”

Demokrat Parti Şehzadeler Belediye Başkan Adayı Uğur Kıraloğlu seçim çalışması yaptığı sırada, görme engelliler için yapılan kılavuz yollardaki mühendislik hatalarını fark etti.  Konuya ilişkin tepkisini ve görüşünü belirten DP’li Aday Kıraloğlu, “aslına bakarsanız ben karakter olarak yapılanı ve başarılanı takdir etmekten yanayım. Sırf siyaset yapmak için her şeye muhalefet, her hizmeti karalamak, çamur atmak bana hiç etik gelmiyor. Bu davranış biçimi siyasi ahlaka da sığmaz. Ancak şehri gezerken bazen öyle sinir bozucu, öyle mantıksız işler görüyorum ki; bunlara da susamıyorum. Susamadığım ve kabullenemediğim bir mantıksız işte; görme engelli kardeşlerimiz  için şehrin muhtelif sokaklarına yapılan kılavuz yollar. Allah razı olsun yapandan, düşünülmüş yapılmış. Olması gereken de bu. Ancak zaten dünyayı görmekten yoksun görme engelli kardeşlerimiz için yapılan kılavuz yollarının, tam ortasında ya boylu boyunca uzanan koca ağaçlar var, ya da elektrik direkleri var. Sık sık engelli kardeşlerimize sahip çıktığını dillendiren belediyeler, engelliler için yaptırdıkları ‘ kılavuz (rehber) yollarını’ bile mühendislik hatasıyla yapıyor. Bir bakıyorsunuz uzayıp giden engelliler kılavuz yolunun ortasında; ya çukur, ya ağaç, ya elektrik direği, ya bir esnaf tezgahı, ya da park edilmiş bir araç var. Engelli kardeşlerimiz; ya ağaçlara veya ağaç dallarına, ya araçlara, ya da kendileri için ayrılan rehber yollarını işgal eden nesnelere çarpıp düşüyorlar. Bu hangi vicdana sığar. Hele gözleri görmeyen kardeşlerimiz için bu durum çok daha büyük tehlike” dedi.

“MÜHENDİSLİK HATASININ BAHANESİ OLAMAZ”

Uğur Kıraloğlu Kılavuz yoların mühendislerinin hatalarla dolu işler yaptığını ve yapılan işlerin neden denetlenmediğine vurgu yaparak, “Bu kılavuz yolların mühendisleri hiç kusura bakmasınlar,  görme engellilerin en büyük engeli. Görme engellilerin kılavuz yollarının en büyük engeli, doğru iş yapanları tenzih ederek söylüyorum; mantığı engelli mühendislerin korkunç hataları. Bu mantığı kıt mühendisler, görme engellilerin en büyük engeli. Belki savunmaları ‘ağaç kesmemek için yaptık’ olacak. Ben böyle bir savunmayı kabul etmiyorum. Bende ağacın, doğanın katledilmesine karşıyım.  O zaman kılavuz yolu, ağaca bitişik geçirmeyeceksiniz. Sağından veya solundan geçireceksiniz. Ya da görme engelli kardeşlerimizin can güvenliği için bir ağacı feda edeceksiniz. Ağaç kesmemek için kılavuz yolun orta göbeğinde kocaman ağacı bırakmak nasıl bir mantıktır? Ya da direk? Bu mühendislik hatasının bahanesi olamaz” dedi.

“GÖRME, BEDENSEL VE ZİHİNSEL ENGELLİ KARDEŞLERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Uğur Kıraloğlu kılavuz yollarına ve kaldırımlara park eden araç sürücülerini kınayarak, “Engelli rehber yoluna araç park eden fotoğraftaki aracın sahibi gibi vicdansızları esefle kınıyorum.  Zaten kendisine nasıl hitap edeceğimi bilemiyorum… Bu aracın sahibi sürücü; zaten kaldırıma araç park etmekle cezai bir kusur işliyor, üstüne üstlük aracını engelli kılavuz yoluna çekiyor. Durumun neresinden baksanız her tarafı kusur.  Biz; görme, bedensel ve zihinsel engelli kardeşlerimize sahip çıkacağız, zaten zor olan hayat şartlarını kolaylaştıracağız. Biz seçilir veya seçilmeyiz, orasını Allah bilir. Kim seçilirse; ivedilikle engelli kılavuz yollarının yeniden düzenlenmesini, mühendislik hatalarının yeniden düzeltilmesini, kaldırımlara ve engelli kılavuz yollarına park edilen araçlar dahil, her türlü nesnelerin kılavuz yollarından men edilmesinin sağlanması gerekiyor” görüşünü savundu.

2019/03/2019-03-15-11-53-07.jpg
2019/03/2019-03-15-11-53-11.jpg
2019/03/2019-03-15-11-53-15.jpg
2019/03/2019-03-15-11-53-18.jpg
2019/03/2019-03-15-11-53-22.jpg
2019/03/2019-03-15-11-53-26.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konya Belediye başkanına saldırı! Kalbinden bıçaklanarak öldürüldü
Konya Belediye başkanına saldırı! Kalbinden bıçaklanarak...
Otomobille motosiklet çarpıştı: 1 ölü
Otomobille motosiklet çarpıştı: 1 ölü